tel. +48 721 207 300, +48 16 733 41 36 Zespół Szkół ponadpodstawowych - Centrum Edukacji EKSPERT c.e.ekspert@vp.pl

SPECJALNOŚĆ SPAWALNICTWO 

Branżowa Szkoła I stopnia w Przeworsku
Branżowa Szkoła I stopnia w Tyczynie
Branżowa Szkoła I stopnia w Stalowej Woli

 

Branża ślusarsko-spawalnicza na przestrzeni ostatnich lat przeżywa bardzo dynamiczny rozwój. W  polskim, europejskim oraz światowym przemyśle  występują coraz większe braki kadrowe w zakresie specjalistów znających się gruntownie na problemach spawania.

 Również w naszym regionie szczególnie w powiecie przeworskim oraz sąsiednich brakuje tego typu specjalistów. Nie ma też problemów „ze znalezieniem dla nich pracy”. Wjeżdżając do Przeworska możemy zauważyć duże bilbordy „ZATRUDNIMY SPAWACZY” – praca dla specjalistów w tej dziedzinie jest więc od „zaraz”. Młodzież stojąca dzisiaj przed życiowymi wyborami związanymi z przyszłością zawodową, przede wszystkim powinna zwracać uwagę na potrzeby jakie są na rynku pracy.

Mając powyższe na uwadze Wyższa Szkoła Społeczno – Gospodarcza w Przeworsku  wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom powołała Szkołę Branżową I – go stopnia działającą również pod patronatem Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach.

Szkoła rozpoczęła działalność edukacyjną z dniem 1 września 2018 r. Zajęcia teoretyczne odbywają się w Przeworsku na ul. Gimnazjalnej 35 w budynkach Wyższej Szkoły Społeczno-Gospodarczej, gdzie uczniowie mają do dyspozycji całą infrastrukturę i sprzęt dydaktyczny przedmiotowej uczelni.  Zajęcia praktyczne natomiast odbywają się pobliskiej firmie SPAW ENGINEERING sp. z o.o. w Gniewczynie Łańcuckiej z którą mamy podpisaną bezterminową umowę o współpracy. Po zakończeniu szkoły absolwenci w przypadku wyrażenia takiej chęci będą mieli natychmiastową możliwość podjęcia pracy w tej firmie zarówno na miejscu jak też w oddziałach na terenie Europy.

Ponadto z dniem 1 września 2019 r. Wyższa Szkoła Społeczno – Gospodarcza w Przeworsku  biorąc pod uwagę coraz większe zapotrzebowanie rynku pracy w zakresie branży ślusarsko-spawalniczej powołała Szkołę Branżową I – go stopnia w Stalowej Woli i Tyczynie.

W przypadku Tyczyna zajęcia teoretyczne będą się odbywać w budynkach szkoły na ul. Grunwaldzkiej 31 w Tyczynie. Zajęcia praktyczne  będą prowadzone na terenie firmy INŻYNERIA S.A.- Steel Complex Sp. z o.o. w Rzeszowie oraz firmie MCSystem Sp. z o.o. w Rzeszowie, z którymi przedsiębiorstwami mamy podpisaną bezterminową umowę o współpracy.

Natomiast w Stalowej Woli zajęcia teoretyczne będą prowadzone w budynku Wyższej Szkoły Ekonomicznej na ul. Energetyków 11a w Stalowej Woli. Praktyczna nauka zawodu będzie się odbywać w PW „T.S.A.” M.Górski Sp. j w Stalowej Woli oraz w zależności od potrzeb w innych przedsiębiorstwach i firmach zrzeszonych w ramach Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców w Stalowej Woli na podstawie podpisanych  bezterminowych umów o współpracy.

Uczniowie naszych szkół branżowych w trzyletnim cyklu szkolenia , opanują wiedzę i umiejętności termicznego łączenia materiałów konstrukcyjnych, projektowania konstrukcji spawanych, kontroli jakości złączy spajanych oraz eksploatacji urządzeń spawalniczych. W szczególności absolwenci nabędą wiedzę  praktyczną z zakresu łączenia metali technikami spawalniczymi, tj. spawania gazowego, elektrycznego, w osłonach gazów MIG/MAG i TIG, łukiem krytym oraz cięcia gazowego (acetylenowo – tlenowego), elektrodą nietopliwą i plazmą oraz napawania, lutowania i klejenia materiałów z uwzględnieniem bezpieczeństwa i zasad właściwej obsługi urządzeń do spawania.

Ponadto absolwenci oprócz świadectwa ukończenia szkoły branżowej, w odróżnieniu od innych szkół branżowych,  nabędą Świadectwa Kwalifikacji wystawiane przez Instytut Spawalnictwa w Gliwicach, które dają natychmiastową możliwość podjęcia pracy w zawodzie nie tylko w Polsce jak też w całej Europie i na Świecie.  Nabyte przygotowanie zawodowe stanowi także dobre podstawy kontynuowania nauki w szkole branżowej II – go stopnia – technikum, a następnie do podjęcia nauki na studiach wyższych.

Biorąc pod uwagę fakt, iż szkoła branżowa w Przeworsku umiejscowiona jest w odległości  ok. 50 km od przejścia granicznego  KORCZOWA-KRAKOWIEC oraz ok. 60 km od przejścia granicznego MEDYKA-SZEGINIE  podjęliśmy decyzję o kształceniu absolwentów szkół podstawowych z Ukrainy.

W przypadku młodzieży z terenu Ukrainy nauka i zakwaterowanie w internacie będzie bezpłatna. Całodzienne wyżywienie również będzie dofinansowywane przez szkołę. Ponadto udzielamy pomoc w zakresie  związanym z otrzymaniem wiz uczniowskich jak też innych formalności by młodzież ukraińska czuła się u nas bezpiecznie i komfortowo.

ATEST DO SZKOLENIA W ZAWODZIE SPAWACZ 
ATEST NR 848/2016
ATEST NR 848/2018