tel. +48 721 207 300, +48 16 733 41 36 Zespół Szkół ponadpodstawowych - Centrum Edukacji EKSPERT c.e.ekspert@vp.pl

TRIATHLON

 

TRIATHLON
Triathlon is my passion

Triathlon, czyli trójbój, to stosunkowo młoda dyscyplina, łącząca pływanie, kolarstwo i bieganie na czas, która w roku 2000 doczekała się wpisania na listę sportów olimpijskich. Triathlon jest wymagający i wszechstronny, bo angażuje wszystkie grupy mięśni zawodnika

 

Triathlon to jedna z najtrudniejszych dyscyplin sportowych, wymagająca wszechstronnego przygotowania. Uczestnik triathlonu musi odznaczać się żelazną kondycją
i wytrzymałością. To idealna dyscyplina dla tych, którzy chcą sprawdzić się w ekstremalnych warunkach i udowodnić sobie, na co ich stać.

 

Po raz pierwszy triathlon odbył się w 1974 roku w San Diego w Kalifornii. W zawodach tych na trasie 500 yardów pływania, 5 mil jazdy na rowerze i 6 mil biegu wystartowało 46 osób.

 

Dziś najpopularniejsze zawody na świecie (IronMan) odbywają się co roku na Hawajach, a zawodnik, który zwycięża dostaje tytuł Żelaznego Człowieka. W Polsce najwięcej zawodników bierze udział w turniejach organizowanych w Gdyni, Poznaniu i Suszu, ale każdego roku do kalendarza imprez triathlonowych dopisuje się kolejne wydarzenia.

 

Trójbój, jak wskazuje sama nazwa, składa się z trzech etapów: pływania, jazdy na rowerze i biegu. Wygrywa ten zawodnik, która pokona wyznaczony dystans najszybciej. Czas mierzony jest od momentu startu do przekroczenia linii mety, wliczając minuty potrzebne na zmianę stroju między poszczególnymi etapami.

 

Dyscyplina ta z roku na rok jest coraz bardziej popularna w Polsce i patrząc na trendy światowe jej dynamiczny rozwój będzie trwał w naszym kraju jeszcze wiele lat.

 

Mając powyższe na uwadze Wyższa Szkoła Społeczno – Gospodarcza w Przeworsku  wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom  jest w trakcie tworzenia Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa  Sportowego w ramach której jedną z dyscyplin będzie thriatlon. Dedykowana ona jest absolwentom ósmej klasy szkoły podstawowej.

 

Uczniowie naszej szkoły w czteroletnim cyklu szkolenia , opanują wiedzę i umiejętności zgodne z ramami szkolenia liceum ogólnokształcącego gdzie dodatkowo będą podlegać specjalistycznemu szkoleniu z w/w dyscypliny sportowej. Zajęcia sportowe w naszej szkole będą prowadzone  przez wyspecjalizowaną kadrę trenerską w tym przez obecnego v-mistrza Polski w tej dyscyplinie sportu. Do dyspozycji uczniów będą budynki należące do Wyższej Szkoły Społeczno-Gospodarczej jak też basen kryty i inne obiekty sportowe znajdujące się na terenie Przeworska.

 

Po zakończeniu szkoły i zdaniu matury absolwenci będą mogli kontynuować naukę w uczelniach sportowych rozwijając zwoje zainteresowania w zakresie trójboju,
lub podjąć naukę na zasadach ogólnych na dowolnej uczelni tak wszyscy absolwenci liceów na terenie Polski.

 

Szczegółowe informacje wkrótce.